fallback

Държавният дълг на САЩ надхвърли 30 трлн. долара

Някои икономисти твърдят, че високият дълг на страната не е нездравословен, като се има предвид, че икономиката расте, а лихвените проценти са ниски

08:50 | 02.02.22 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Държавният дълг на Съединените щати за първи път надхвърли 30 трлн. долара, става ясно от данните, публикувани от Министерството на финансите на страната.

В графата "общ държавен дълг" е посочена сумата от 30,012 трилиона долара. Това е рекордна цифра на американския държавен дълг за целия период на съществуването му.

Според The New York Times сегашните стойности са достигнати няколко години по-рано от очакваното - в резултат от федералните разходи в размер на трилиони долари, които Съединените щати отделиха за борба с пандемията, включително 5 трилиона долара за разширяване на обезщетенията за безработица, финансова подкрепа за малкия бизнес и стимулиращи плащания, финансирани със заемни средства.

На фона на намаляването на случаите на COVID-19 през първата половина на 2021 г. икономиката на САЩ отбеляза рязко възстановяване на растежа на БВП: 6,3 % през първото тримесечие и 6,7 % през второто. През третото тримесечие обаче растежът се забави до 2,3%. Експертите обясняват това с разпространението на щама омикрон, високата инфлация (достигнала 6,8% в края на декември 2021 г. - най-високото ниво от 1982 г. насам) и проблемите в глобалните вериги за доставки.

Заемите, които според много икономисти са били необходими, за да се възстановят Съединените щати от пандемията, доведоха до толкова голям дълг на страната, че за да го изплати, правителството ще трябва да похарчи сума, по-голяма от цялата годишна икономика на Америка.

Някои икономисти твърдят, че високият дълг на страната не е нездравословен, като се има предвид, че икономиката расте, лихвените проценти са ниски, а инвеститорите все още са готови да купуват държавни ценни книжа на САЩ, което им дава сигурни активи, които да им помагат да управляват финансовия си риск. Тези ценни книжа позволяват на правителството да заема пари сравнително евтино и да ги използва за инвестиции в икономиката.

През последната година от президентството на Доналд Тръмп (2020 г.) икономиката на САЩ се сви с 3,5 % - първият спад след финансовата криза от 2008 г. и най-значителният от 1946 г. насам (тогава БВП на страната спадна с 11,6 %). В края на първата година от президентството на Джо Байдън Федералният резерв прогнозира растеж от 5,5%. Заради продължаващата пандемия правителството на САЩ е принудено да взема все повече и повече заеми - в края на 2021 г. държавният дълг премина прага от 29 трлн. долара (около 125% от БВП).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:12 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още